2004 BOYS REGION 11 CYO TRACK CHAMPIONSHIPS
Archdiocese of Philadelphia
www.region11cyo.org/track.html
May 8, 2004 -- Upper Dublin High School


Boys Team Overall Championship
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
--
158 points
156
115
113
60
56
30
28
16
14
10
2
--
St. Alphonsus
Our Lady of Good Counsel
Nativity of Our Lord
St. Joseph / St. Robert
Our Lady Help of Christians
St. Catherine of Siena
St. Albert the Great
St. Cyril of Jerusalem
St. John Bosco
Anbler Catholic
St. David
St. Vincent dePaul
St. Hilary of Poitiers

Boys Team Division Champions

1.
2.
3.
Novice Boys
48 points
44
40
(Ages 9-10)
St. Alphonsus
St. Joseph / St. Robert
Nativity of Our Lord

1.
2.
3.
Minor Boys
67 points
50
38
(Ages 11-12)
Our Lady of Good Counsel
St. Alphonsus
Nativity of Our Lord

1.
2.
3.
Cadet Boys
66 points
58
33
(Ages 13-14)
Our Lady of Good Counsel
St. Alphonsus
St. Joseph / St. Robert

Novice Boys 100 Meter Dash - Ages 9-10
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 14.73 14.32 14.60 Zach Clifford Cyril
2. 14.95 15.01 15.21 Luke Felix Alphonsus
3. 14.99 14.98 15.39 Dillon Pierce Alphonsus
4. 15.35 15.19 15.37 Colin O'Hara Nativity
5. 15.58 15.30 15.89 Drew Sauritch Vincent
6. 15.66 15.46 15.92 Jim McEldrew Catherine
7. 16.07 16.59 Chris Montague Catherine
8. 16.21 17.02 Andrew Donchez Nativity

Minor Boys 100 Meter Dash - Ages 11-12
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 13.38 13.78 13.44 Kevin Shaw OLGC
2. 13.40 13.31 13.40 Sean Cunningham Nativity
3. 14.03 13.91 14.17 Connor Watanabe Jos/Rob
4. 14.41 14.54 14.60 John Costanzo Ambler
5. 14.58 14.39 14.53 Jerry Campi Nativity
6. 14.62 14.44 14.49 Colin Drummond Alphonsus
7. 14.87 14.63 Ed Coombs Catherine
8. 14.95 15.33 Danny Losier Alphonsus

Cadet Boys 100 Meter Dash - Ages 13-14
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 12.04 *** 12.10 12.21 Joe Breen Alphonsus
2. 12.59 12.65 12.56 Vince Formica Jos/Rob
3. 13.18 13.16 13.19 Ryan Patrick Nativity
4. 13.25 13.20 13.25 Mark Byrne Bosco
5. 13.26 13.14 13.21 Blaze Wasserleben Bosco
6. 13.88 13.34 13.08 Andrew Penecola Jos/Rob
7. 13.63 14.03 Shane Hoffman Hilary
8. 13.64 13.89 Victor Marques Alphonsus
*** Ties Region 11 Record of 12:04 set by Mike O'Donnell (Vincent), 1999

Novice Boys 200 Meter Dash - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 31.28 Zac Clifford Cyril
2. 31.52 Ryan Joyce Nativity
3. 31.97 Dillon Pierce Alphonsus
4. 32.64 Luke Felix Alphonsus
5. 32.80 Zack Zanetti OLHC
6. 32.94 James Messina Jos/Rob
7. 32.99 Colin O'Hara Nativity
8. 33.64 Drew Sauritch Vincent

Minor Boys 200 Meter Dash - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 27.33 Ryan Ford Catherine
2. 28.10 Garrett Compton OLGC
3. 28.83 Kevin Shaw OLGC
4. 29.18 Sean Cunningham Nativity
5. 29.60 Conor Watanabe Jos/Rob
6. 29.85 Conor Bradley Albert
7. 29.98 Ian Smith Alphonsus
8. 30.75 John Costanzo Ambler

Cadet Boys 200 Meter Dash - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 25.29 Brian Clark OLGC
2. 26.39 Vince Formica Jos/Rob
3. 27.23 Scott Ferguson Alphonsus
4. 27.30 Ryan Patrick Nativity
5. 27.63 Tom Morris Alphonsus
6. 28.38 Andrew Penecale Jos/Rob
7. 28.37 Greg Borgmann Nativity
8. 29.14 Greg Smith David

Novice Boys 400 Meter Dash - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 1:10.00 Ryan Joyce Nativity
2. 1:11.70 Zac Clifford Cyril
3. 1:14.19 James Messina Jos/Rob
4. 1:15.52 Dan Walsh Jos/Rob
5. 1:15.56 Sean Bradley Albert
6. 1:16.80 Dillon Kelly Ambler
7. 1:17.46 Luke Felix Alphonsus
8. 1:19.05 Brian Day Alphonsus

Minor Boys 400 Meter Dash - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 1:04.83 Garrett Compton OLGC
2. 1:06.88 John Costanzo Ambler
3. 1:07.12 Colin Drummond Alphonsus
4. 1:09.89 Ryan Ansel Alphonsus
5. 1:11.20 James Raciti OLGC
6. 1:12.66 Devon Barrett Ambler
7. 1:13.12 Will Farrel Jos/Rob
8. 1:13.95 Tyler Dougherty Jos/Rob

Cadet Boys 400 Meter Dash - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 54.33 *** Brian Clark OLGC
2. 54.80 Brian Kealey OLGC
3. 59.83 Scott Ferguson Alphonsus
4. 1:00.62 Oscar Griffin David
5. 1:01.63 Tom Morris Alphonsus
6. 1:02.61 Sean Galiczynski Nativity
7. 1:03.04 Mike O'Hara Nativity
8. 1:03.06 Tom Smart Bosco
*** New Region 11 Record, betters 54.95 by Dave Read (Hilary), 2001

Novice Boys 800 Meter Run - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 2:39.02 Chris Montague Catherine
2. 2:42.55 Paul Gennaro OLHC
3. 2:50.24 Matt Alexander OLGC
4. 2:51.74 Zach Zanetti OLHC
5. 2:52.03 Mike McEldrew Catherine
6. 2:57.11 Dan Walsh Jos/Rob
7. 2:57.95 Mike Frendak Jos/Rob
8. 3:00.58 John Santangelo OLHC

Minor Boys 800 Meter Run - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 2:27.36 Ryan Ford Catherine
2. 2:30.79 Ian Smith Alphonsus
3. 2:31.63 Kevin Murt OLGC
4. 2:38.51 Shawn Quinn Alphonsus
5. 2:40.34 Bobby Landgraf OLHC
6. 2:41.62 Tom Doyle Nativity
7. 2:43.64 Matt Lorenzo Alphonsus
8. 2:49.45 Connor Kealey OLGC

Cadet Boys 800 Meter Run - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 2:10.42 *** Brian Kealey OLGC
2. 2:27.18 Pat Nolan OLHC
3. 2:31.07 Tom Smart Bosco
4. 2:34.27 Patrick Haneman Nativity
5. 2:35.01 Colin Curtin OLHC
6. 2:35.19 Greg Wommer Albert
7. 2:35.33 Jack Kennedy Catherine
8. 2:40.17 Kevin Maguire Catherine
*** New Region 11 Record, betters 2:13.64 by Brian Kealey (OLGC), 2003

Novice Boys 1600 Meter Run - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 5:53.52 Paul Gennaro OLHC
2. 5:56.17 Matthew Alexander OLGC
3. 5:56.43 Mike McEldrew Catherine
4. 6:28.33 Scott MacKinley Alphonsus
5. 6:31.29 Kevin Quinn Alphonsus
6. 6:33.12 Vincent Flood Nativity
7. 6:34.29 John Santangelo OLHC
8. 6:38.69 Dave Tate Jos/Rob

Minor Boys 1600 Meter Run - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 5:20.84 Kevin Murt OLGC
2. 5:23.77 Shawn Quinn Alphonsus
3. 5:36.99 Matt Lorenzo Alphonsus
4. 5:37.33 Tom Doyle Nativity
5. 5:48.39 Kevin McClernand OLHC
6. 5:55.21 Mike Bennett Alphonsus
7. 5:56.32 Connor Kealey OLGC
8. 5:58.59 Bob Long Jos/Rob

Cadet Boys 1600 Meter Run - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 4:42.57 *** Brian Kealey OLGC
2. 5:12.84 Joe Breen Alphonsus
3. 5:21.67 Greg Wommer Albert
4. 5:22.20 Pat Nolin OLHC
5. 5:22.47 Jim Alexander OLGC
6. 5:29.90 Jake Kennedy Catherine
7. 5:30.75 Patrick Haneman Nativity
8. 5:39.28 Mike O'Hara Nativity
*** New Region 11 Record, betters 4:50.40 by Mike Pio (Jos/Rob), 2003

Novice Boys Long Jump - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 12' 7" James Messina Jos/Rob
2. 12' 3" Sean Bradley Albert
3. 12' 0" Mike Trodden Jos/Rob
4. 11' 10" Dillon Pierce Alphonsus
5. 10' 9.5" Kevin Gillespie David
6. 10' 8" Ryan Calhoun Nativity
7. 10' 1.5" Mike Frendak Jos/Rob
8. 10' 0.5" Colin Passman Cyril

Minor Boys Long Jump - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 14' 3.25" Kevin Shaw OLGC
2. 14' 2.5" Andy Hutchinson Jos/Rob
3. 14' 2" Ian Smith Alphonsus
4. 13' 11.5" Sean Cunningham Nativity
5. 13' 6.5" Doug Macrone Jos/Rob
6. 13' 6.5" - J Gerry Campi Nativity
7. 13' 2.5" Danny Losier Alphonsus
8. 13' 2.25" Connor Bradley Albert

Cadet Boys Long Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 18' 6.5" *** Brian Clark OLGC
2. 18' 1" ### Vince Formica Jos/Rob
3. 14' 10.75" Sean Galiczynski Nativity
4. 14' 8" Victor Marques Alphonsus
5. 14' 7" Ryan Patrick Nativity
6. 14' 5" Sean Clift OLHC
7. 14' 4.75" Blaze Wasserleben Bosco
8. 14' 3.5" Greg Smith David
*** New Region 11 Record, betters 17' 5" by Malpezzi (Albert), 1985
### Also betters old Region 11 record

Novice Boys Shot Put - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 22' 8.5" Dillon Pierce Alphonsus
2. 22' 7" James Messina Jos/Rob
3. 22' 6" Ryan Calhoun Nativity
4. 21' 11" Jim McEldrew Catherine
5. 21' 5" John Larkin David
6. 19' 10" Ryan Pospisil OLHC
7. 19' 9" Adam Rotzal David
8. 18' 9" Kevin Gillespie David

Minor Boys Shot Put - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 36' 5" Garrett Compton OLGC
2. 31' 5.5" Gerry Campi Nativity
3. 29' 9" Andy Hutchinson Jos/Rob
4. 29' 0.5" Brian O'Grady Nativity
5. 28' 2" Shane Pierce Alphonsus
6. 28' 1" Connor Kealy OLGC
7. 27' 0.5" Matt Aulett Nativity
8. 25' 10" Devon Barrett Ambler

Cadet Boys Shot Put - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 37' 11.5" Tom Barr Alphonsus
2. 37' 2" Jerry Dougherty Albert
3. 36' 6.5" Sean Clift OLHC
4. 36' 1" Mark Byrne Bosco
5. 33' 0" Oscar Griffin David
6. 32' 7" Andrew Pennecola Jos/Rob
7. 30' 1" Chris Gartska Jos/Rob
8. 30' 0" Shane Hoffman Hilary

Novice Boys High Jump - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 3' 6" Dave Tate Jos/Rob
2. 3' 6" - J Kevin Hollingsworth Alphonsus
3. 3' 4" Anthony Cufferi Vincent
4. 3' 2" Ryan Pospisil OLHC
5. 3' 2" - J Mike Trodden Jos/Rob

Minor Boys High Jump - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 4' 9" Ian Smith Alphonsus
T-2. 4' 6" Colin Drummond Alphonsus
T-2. 4' 6" Jack Hollingsworth Alphonsus
T-2. 4' 6" Ryan Ford Catherine
5. 4' 0" John Costanzo Ambler
6. 4' 0" - J Bob Landgraf OLHC
7. 3' 8" David Cinque Albert
8. 3' 8" - J Connor Quittner Ambler
*** New Region 11 Record, betters 4' 8" by Chris Driscoll (Alphonsus), 2001

Cadet Boys High Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 4' 10" Joe Breen Alphonsus
2. 4' 10" - J Jerry Dougherty Albert
3. 4' 10" - J Tom Smart Bosco
4. 4' 8" Blaze Wasserleben Bosco
T-5. 4' 4" Jim Alexander OLGC
T-5. 4' 4" Chris Wommer Albert
7. 4' 4" - J Sean Galiczynski Nativity
8. 4' 4" - J Matt Tarnovski Bosco

Cadet Boys Triple Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 35' 1.75" *** Brian Clark OLGC
2. 34' 2" Vince Formica Jos/Rob
3. 32' 2.5" Mark Byrne Bosco
4. 32' 0.75" Brian Kealey OLGC
5. 31' 5" Blaze Wasserleben Bosco
6. 30' 5.75" Greg Smith David
7. 26' 2" Chris Garstka Jos/Rob
8. 21' 9.75" Paul McGee Bosco
*** New Region 11 Record, betters 33' 5" by Joe Berry (Catherine), 2003

Novice Boys 4 x 100 Meter Relay - Ages 9-10
Place Time Parish Names
1. 1:04.09 Nativity
of Our Lord
Ryan Calhoun, Ryan McMullin,
Colin O'Hara, Ryan Joyce
2. 1:06.25 St. Joseph -
St. Robert
Mike Trodden, Conor Carfi,
Dan Walsh, Mike Frendak
3. 1:09.26 St. Catherine
of Siena
Chris Montague, Mike McEldrew,
Karl Leisch, Jim McEldrew
4. 1:09.78 St. Alphonsus Brian Day, David Hitchings,
Kevin Hollingsworth, Kevin Quinn

Minor Boys 4 x 100 Meter Relay - Ages 11-12
Place Time Parish Names
1. 58.96 St. Alphonsus Ryan Ansel, Colin Drummond,
Jack Hollingsworth, Shane Pierce
2. 1:00.19 St. Joseph -
St. Robert
Doug Macrone, Will Farrell,
Tyler Dougherty, Drew Felice
3. 1:00.35 St. Catherine
of Siena
Ed Coombs, Wil Bethman,
Joe Sano, Ryan Ford
4. 1:01.33 St. Albert
the Great
David Cinque, Stephen Furtek,
Conor Bradley, Logan McGuigan
5. 1:01.78 Nativity
of Our Lord
Anthony Moffa, Patrick Hartman,
Matt Aulett, John McNichol
6. 1:07.04 Our Lady Help
of Christians
Dan Leone, Chris Emery,
Gavin McLaughlin, Brian Quinn

Cadet Boys 4 x 100 Meter Relay - Ages 13-14
Place Time Parish Names
1. 52.52 St. Alphonsus Joe Breen, Scott Ferguson,
Victor Marques, Brad Hollingsworth
2. 59.21 Nativity
of Our Lord
Greg Borgman, Joe Falchetta,
Nick Moffa, Andrew Burkhardt
3. 1:02.98 St. Joseph -
St. Robert
Nick Mattera, Chris Gartska,
Tom Messina, Austin Brady

Boys Open 4 x 800 Meter Relay
Place Time Parish Names
1. 10:49.77 Our Lady Help
of Christians
Zack Zanetti, Bob Landgraf,
Brian McClernand, Colin Curtin
2. 11:22.32 Our Lady of
Good Counsel
Chris Matthews, Patrick Muldering,
Matt Devinney, Robert Kenney
3. 11:38.08 Nativity
of Our Lord
Justin McMenamin, Connor Haneman,
Nick Moffa, Joe Gladnick
4. 11:45.54 St. Joseph -
St. Robert
Conor Carfi, Bob Long,
Pat Farrell, Andy Hutchinson
5. 11:55.76 St. Alphonsus Brian Day, Brian Wall,
Tom O'Kane, Jarrett Felix

Posted: 5-19-04
Revised: 5-20-04 (CB 100 - Parish correction)
E-Mail: Brokans@aol.com