2004 GIRLS REGION 11 CYO TRACK CHAMPIONSHIPS
Archdiocese of Philadelphia
www.region11cyo.org/track.html
May 8, 2004 -- Upper Dublin High School


Girls Team Overall Championship
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
T-10.
T-10.
12.
--
128 points
121
103
90
89
80
49
46
42
10
10
5
--
Our Lady of Good Counsel
St. Catherine of Siena
St. Joseph / St. Robert
Nativity of Our Lord
Our Lady Help of Christians
St. Alphonsus
St. Albert the Great
Ambler Catholic
St. John Bosco
St. Hilary of Poitiers
St. Vincent dePaul
St. David
St. Cyril of Jerusalem

Girls Team Division Champions

1.
2.
3.
Novice Girls
54 points
42
41
(Ages 9-10)
Our Lady of Good Counsel
Our Lady Help of Christians
Nativity of Our Lord

T-1.
T-1.
3.
Minor Girls
37 points
37
36
(Ages 11-12)
Nativity of Our Lord
Our Lady of Good Counsel
St. Alphonsus

1.
2.
3.
Cadet Girls
63 points
57
37
(Ages 13-14)
St. Catherine of Siena
St. Joseph / St. Robert
Our Lady of Good Counsel

Novice Girls 100 Meter Dash - Ages 9-10
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 15.25 15.25 15.66 Sarah Bostwick Catherine
2. 15.71 16.01 16.33 Kelsey Celline Bosco
3. 15.72 16.04 15.98 Jenna Swope Jos/Rob
4. 16.30 16.26 16.50 Marissa Ferguson Alphonsus
5. 16.44 16.06 16.18 Erin Keen Vincent
6. 17.11 16.28 16.15 Maria Phillips OLHC
7. 16.29 17.19 Danielle Prunetti Nativity
8. 16.30 16.16 Darcy McLaughlin OLHC

Minor Girls 100 Meter Dash - Ages 11-12
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 14.13 13.92 14.13 Elle Hagedorn Ambler
2. 14.66 14.44 14.75 Paula Hill Albert
3. 14.73 14.72 14.84 Brigid Walker Hilary
4. 14.82 14.74 14.90 Jackie Michel Nativity
5. 14.85 14.97 15.27 Grace Mirack Nativity
6. 14.94 15.00 15.13 Bridget Kerins OLGC
7. 15.17 14.91 Nicole Luczakowsky Catherine
8. 15.22 15.41 Nicole Dougherty Albert

Cadet Girls 100 Meter Dash - Ages 13-14
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 13.45 13.27 13.48 Kerri Nash Jos/Rob
2. 13.91 13.72 13.77 Nicole Kistler Catherine
3. 14.11 13.97 14.06 Colleen Connolly Bosco
4. 14.23 14.11 14.31 Tara Brown Bosco
5. 14.45 14.06 14.47 Amanda Hummel Ambler
6. 14.46 14.18 14.09 Gabriela Kappes OLGC
7. 14.49 14.81 Jenn Flanagan Bosco
8. 14.65 15.02 Ailish Bradley Albert

Novice Girls 200 Meter Dash - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 32.48 Alexandra Pero OLGC
2. 33.28 Sara Bostwick Catherine
3. 34.31 Dominique Schwindt OLHC
4. 34.34 Kelsey Celline Bosco
5. 34.64 Darcy McLaughlin OLHC
6. 34.65 Marissa Ferguson Alphonsus
7. 35.51 Kim Lorditch Jos/Rob
8. 35.62 Rebecca McCaffery OLHC

Minor Girls 200 Meter Dash - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 29.73 Michaela McCrudden Alphonsus
2. 30.37 Alex Zanetti OLHC
3. 30.47 Colleen Gilmore OLHC
4. 30.74 Grace Mirack Nativity
5. 30.86 Kerri McClay OLGC
6. 30.91 Kelsey Sheehan Jos/Rob
7. 31.06 Jackie Michel Nativity
8. 31.24 Brigid Walker Hilary

Cadet Girls 200 Meter Dash - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 28.13 Kerri Nash Jos/Rob
2. 28.33 Kelly McEldrw Catherine
3. 29.66 Nicole Kistler Catherine
4. 30.11 Colleen Connolly Bosco
5. 30.57 Jen Flanagan Bosco
6. 30.71 Christina Rios Albert
7. 30.81 Moira Devlin Jos/Rob
8. 31.06 Amanda Hummel Ambler

Novice Girls 400 Meter Dash - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 1:10.08 *** Caitlin Vanleer Nativity
2. 1:13.26 Alexandra Pero OLGC
3. 1:14.13 Dominique Schwindt OLHC
4. 1:17.44 Marissa Ferguson Alphonsus
5. 1:19.56 Rebecca McCaffrey OLHC
6. 1:19.63 Taylor Kahny Alphonsus
7. 1:20.00 Kim Lorditch Jos/Rob
8. 1:20.10 Sarah Hengey Nativity
*** New Region 11 Record, betters 1:10.22 by Jill Kaniewski (Catherine), 1995

Minor Girls 400 Meter Dash - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 1:06.63 Elle Hagedorn Ambler
2. 1:09.69 Kerri McClay OLGC
3. 1:10.29 Britney Repici Catherine
4. 1:10.39 Jackie Michel Nativity
5. 1:10.69 Kelsey Sheehan Jos/Rob
6. 1:11.50 Amanda Ervin OLGC
7. 1:11.65 Grace Mirack Nativity
8. 1:12.49 Selena Hengy Nativity

Cadet Girls 400 Meter Dash - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 1:07.27 Lindsay Alexander OLGC
2. 1:10.03 Leigh Nash Jos/Rob
3. 1:10.89 Nichole Parker OLGC
4. 1:12.02 Gabriela Kappes OLGC
5. 1:12.49 Erin Mee David
6. 1:13.78 Amanda Bear Jos/Rob
7. 1:14.76 Christina Whitlock Catherine
8. 1:16.62 Blake McGuigan Albert

Novice Girls 800 Meter Run - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 2:52.35 Caitlin Vanleer Nativity
2. 2:55.06 Talia Shaw OLGC
3. 3:05.06 Erin McElroy Alphonsus
4. 3:05.48 Danielle Leporace OLHC
5. 3:06.11 Maura Nolan OLHC
6. 3:09.19 Angelina Liddy OLGC
7. 3:11.17 Emily Sims Nativity
8. 3:13.06 Maura Glemser Jos/Rob

Minor Girls 800 Meter Run - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 2:30.89 Tori Perri Albert
2. 2:31.16 Colleen Gilmore OLHC
3. 2:42.31 Grace Foster Catherine
4. 2:44.96 Alex Zanetti OLHC
5. 2:45.13 Michaela McCrudden Alphonsus
6. 2:50.23 Amanda Ervin OLGC
7. 2:56.02 Emma Pacheco Alphonsus
8. 2:56.76 Laura Pospisil OLHC

Cadet Girls 800 Meter Run - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 2:25.83 Kelly McEldrew Catherine
2. 2:39.09 Lindsay Alexander OLGC
3. 2:39.09 Kelsey Rose Alphonsus
4. 2:45.91 Ria DiCamillo OLHC
5. 2:50.15 Becky Tate Jos/Rob
6. 2:50.87 Colleen Kenny Catherine
7. 2:53.06 Emily Wachowski Nativity
8. 2:53.90 Elizabeth Burker Vincent

Novice Girls 1600 Meter Run - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 6:25.04 Talia Shaw OLGC
2. 6:35.98 Angelina Liddy OLGC
3. 6:37.64 Danielle Leporace OLHC
4. 6:37.99 Maura Nolan OLHC
5. 7:20.98 Laura Poppke Nativity
6. 7:24.56 Joanna Foos Nativity
7. 7:40.42 Jayne Mulhern Jos/Rob
8. 8:07.27 Laura Givnish OLHC

Minor Girls 1600 Meter Run - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 5:31.01 Tori Perri Albert
2. 5:57.43 Michaela McCrudden Alphonsus
3. 5:58.33 Grace Foster Catherine
4. 6:20.16 Katie Gallagher Hilary
5. 6:22.96 Emma Pacheco Alphonsus
6. 6:26.98 Mary Ellen Kennedy Catherine
7. 6:34.29 Kelly Broadbent Alphonsus
8. 6:37.34 Elizabeth Barrett Hilary

Cadet Girls 1600 Meter Run - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 5:24.75 Kelly McEldrew Catherine
2. 5:51.24 Kelsey Rose Alphonsus
3. 6:02.29 Colleen Kenny Catherine
4. 6:14.74 Becky Tate Jos/Rob
5. 6:16.61 Emily Wachowski Nativity
6. 6:29.98 Jenn Hays Bosco
7. 6:55.04 Gina Perri Albert
8. 6:56.77 Julia Leporace OLHC

Novice Girls Long Jump - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 10' 11" Caitlin Vanleer Nativity
2. 10' 10" Alexandra Pero OLGC
3. 10' 4" Jenna Swope Jos/Rob
4. 9' 11" Tara Wilkinson Catherine
5. 9' 10" Tia Katzianer Jos/Rob
6. 9' 6" Julie Frendak Jos/Rob
7. 9' 4" Alise McNutt Alphonsus
8. 9' 4" - J Miranda Rafferty Albert

Minor Girls Long Jump - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 14' 5" *** Elle Hagedorn Ambler
2. 11' 5" Selena Hengy Nativity
3. 11' 2" Kerri McClay OLGC
4. 10' 10.5" Laura Krotowski Nativity
5. 10' 9.5" Kaitlyn Utermark Jos/Rob
6. 10' 7" Kelsey Abel Nativity
7. 10' 6" Maura Weber Catherine
8. 10' 5" Paula Hill Albert
*** New Region 11 Record, betters 14' 3" by Ali Diepeveen (Nativity), 2002

Cadet Girls Long Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 14' 7" Kerri Nash Jos/Rob
2. 13' 1" Christina Whitlock Catherine
3. 12' 11.5" Nicole Kistler Catherine
4. 12' 11" Amanda Hummel Ambler
5. 12' 10.5" Moira Devlin Jos/Rob
6. 12' 2.75" Erin Mee David
7. 12' 2" Taylor Wasserleben Bosco
8. 12' 0" Ailish Bradley Albert

Novice Girls Shot Put - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 18' 3.5" Alex Fitzgerald Jos/Rob
2. 17' 0" Moira Sweeney Ambler
3. 16' 11" Brianne Haneman Nativity
4. 16' 8.5" Taylor Kahny Alphonsus
5. 16' 1.5" Niki Gass David
6. 15' 9.5" Tara Wilkinson Catherine
7. 15' 4" Shannon Stoltz Albert
8. 14' 10.5" Amanda Everman Albert

Minor Girls Shot Put - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 30' 5" Marikate Cook OLGC
2. 26' 2" Nicole Harchut Alphonsus
3. 24' 3.5" Caitlin McAfee Nativity
4. 21' 8" Jen Whelan Jos/Rob
5. 21' 7" Kara Anderson Jos/Rob
6. 20' 10.5" Nicole Dougherty Albert
7. 20' 9" Julie Kelly Ambler
8. 20' 8.5" Jeanne Parente Nativity

Cadet Girls Shot Put - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 32' 8" *** Christian Rios Albert
2. 28' 0.5" Lindsay Alexander OLGC
3. 27' 8.5" Alison Jacobs OLHC
4. 27' 0" Tara Brown Bosco
5. 26' 11" Kim Larner Nativity
6. 26' 2" Taylor Wasserleben Bosco
7. 25' 2.5" Meg Greenfield Jos/Rob
8. 25' 2" Michelle McNamara Alphonsus
*** New Region 11 Record, betters 32' 2.75" by Michele Brokans (Ambler), 2003

Novice Girls High Jump - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 3' 4" Marissa Ferguson Alphonsus
2. 3' 4" - J Miranda Rafferty Albert
3. 3' 2" Alise McNutt Alphonsus
4. 3' 2" - J Julia Pacitti Alphonsus

Minor Girls High Jump - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 5' 0" *** Elle Hagedorn Ambler
2. 4' 2" Brittany Repici Catherine
3. 3' 10" Nicole Dougherty Albert
4. 3' 8" Kathleen Speese Alphonsus
5. 3' 6" Katie Gallagher Hilary
*** New Region 11 Record, betters 4' 6" by Nicole Harchut (Alphonsus), 2003

Cadet Girls High Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 4' 4" Taylor Wasserleben Bosco
2. 4' 2" Jenn Flanagan Bosco
3. 4' 2" - J Christina Whitlock Catherine
4. 4' 0" Kim Larner Nativity
5. 3' 10" Christina Rios Albert
6. 3' 10" - J Meg Greenfield Jos/Rob
7. 3' 8" Gina Perri Albert

Cadet Girls Triple Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 28' 8.75" Kerri Nash Jos/Rob
2. 26' 5.25" Moira Devlin Jos/Rob
3. 26' 3.5" Amanda Hummel Ambler
4. 23' 4.75" Erin Mee David
5. 21' 7" Megan Patterson David
6. 20' 11.25" Claire Dempsey David

Novice Girls 4 x 100 Meter Relay - Ages 9-10
Place Time Parish Names
1. 1:07.38 Our Lady Help
of Christians
Rebecca McCaffrey, Darcy McLaughlin,
Colleen Clearly, Maria Phillips
2. 1:07.71 St. Vincent dePaul Claire Thornton, Katherine Burker,
Courtney Titus, Erin Keen
3. 1:08.01 St. Catherine
of Siena
Tara Wilkinson, Cassidy Herold,
Ashley Beal, Sarah Bostwick
4. 1:08.42 St. Joseph -
St. Robert
Kim Lorditch, Jenna Swope,
Nicollette Leibley, Guila Frendak
5. 1:09.67 Nativity
of Our Lord
Emily Sims, Laura Poppke,
Danielle Prunetti, Sarah Hengy
6. 1:09.71 St. Albert
the Great
Shannon Stoltz, Dana Cinque,
Jessica Couch, Ashley Hassett

Minor Girls 4 x 100 Meter Relay - Ages 11-12
Place Time Parish Names
1. 1:01.36 St. Catherine
of Siena
Emily DiValerio, Maura Weber,
Grace Foster, Brittany Repici
2. 1:01.96 Our Lady
of Good Counsel
Kellie Foley, Erica Friend,
Amanda Ervin, Bridget Kerins
3. 1:02.25 St. Alphonsus Priscilla Donnalley, Kathleen Speese,
Katherine Humphreys, Madeline Scarcelli
4. 1:02.77 Nativity
of Our Lord
Megan Patrick, Caitlin McAfee,
Kathryn Poppke, Selena Hengy
5. 1:03.91 St. Joseph -
St. Robert
Emily Abecasis, Kaitlyn Uttermark,
Jen Whelan, Sara Brady
6. 1:05.45 Our Lady Help
of Christians
Jen Santangelo, Olivia Leporace,
Taylor Givnish, Laura Pospisil

Cadet Girls 4 x 100 Meter Relay - Ages 13-14
Place Time Parish Names
1. 59.60 St. Joseph -
St. Robert
Amanda Bear, Leigh Nash,
Moira Devlin, Becky Tate
2. 59.65 St. John Bosco Tara Brown, Taylor Waserleben,
Jenn Flanagan, Colleen Connolly
3. 1:01.58 St. Albert
the Great
Blake McGuigan, Gina Perri,
Ailish Bradley, Christina Lombardi
4. 1:02.39 Nativity
of Our Lord
Karen Abel, Kim Larner,
Nicole Rosetti, Emily Wachowski
5. 1:04.06 St. Alphonsus

Girls Open 4 x 800 Meter Relay
Place Time Parish Names
1. 11:09.27 *** Our Lady Help
of Christians
Dominique Schwindt, Alex Zanetti,
Ria DiCamillo, Colleen Gilmore
2. 11:52.37 St. Alphonsus Taylor Kahny, Jackelyn Rockwood,
Ellie O'Kane, Nicole Harchut
3. 12:05.78 St. Joseph -
St. Robert
Alexandra Fitzgerald, Kelsey Sheehan,
Amanda Bear, Megan Marron
4. 12:51.30 Nativity
of Our Lord
Emily Sims, Samantha Gladnick,
Karen Abel, Laura Krotowski
5. 14:03.88 Ambler Catholic Mary Kate Mallon, Emily Racette,
Molly Wilson, Julie Kelly
*** New Region 11 Record, betters 11:31.77 by Our Lady Help of Christians, 2002

Posted: 5-19-04
E-Mail: Brokans@aol.com