2005 BOYS REGION 11 CYO TRACK CHAMPIONSHIPS
Archdiocese of Philadelphia
www.region11cyo.org/track.html
May 7, 2005 -- Upper Dublin High School


Boys Team Overall Championship
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
--
204 points
183
109
106
102
56
32
27
22
18
14
2
--
St. Alphonsus
Nativity of Our Lord
Our Lady Help of Christians
St. Joseph / St. Robert
Our Lady of Good Counsel
St. Albert the Great
St. David
St. Vincent dePaul
St. Catherine of Siena
Ambler Catholic
St. John Bosco
St. Cyril of Jerusalem
St. Hilary of Poitiers

Boys Team Division Champions

1.
2.
3.
Novice Boys
81 points
42
40
(Ages 9-10)
St. Alphonsus
Nativity of Our Lord
Our Lady Help of Christians

1.
2.
3.
Minor Boys
81 points
64
48
(Ages 11-12)
St. Alphonsus
Our Lady of Good Counsel
Our Lady Help of Christians

1.
2.
3.
Cadet Boys
117 points
40
28
(Ages 13-14)
Nativity of Our Lord
St. Alphonsus
St. David

Novice Boys 100 Meter Dash - Ages 9-10
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 14.81 14.98 16.09 Dillon Pierce Alphonsus
2. 14.90 15.02 15.49 Mark Dougherty Albert
3. 15.00 15.43 15.92 Rick Stendorowicz Nativity
4. 15.51 15.40 15.53 Chris Wanner Jos/Rob
5. 15.56 15.38 15.89 Dan Knott OLGC
6. 15.64 15.88 16.73 Karl Leisch Catherine
7. 16.13 16.53 Patrick Bradley David
8. 16.17 16.53 Joey Lavalle David

Minor Boys 100 Meter Dash - Ages 11-12
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 13.42 13.94 14.04 Kevin Shaw OLGC
2. 13.65 14.07 14.07 Tyler Dougherty Jos/Rob
3. 14.22 14.36 15.05 James Messina Jos/Rob
4. 14.26 14.29 14.46 James Donelly Vincent
5. 14.26 14.53 14.75 Bob Davies Albert
6. 14.78 14.81 15.13 Dan Wallace Albert
7. 15.04 15.70 Zac Clifford Cyril
8. 15.11 15.32 Joe Garcia Ambler

Cadet Boys 100 Meter Dash - Ages 13-14
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 12.78 12.84 12.64 Ryan Patrick Nativity
2. 13.16 Ht.2-1st 13.10 Rob McCabe Albert
3. 13.72 Ht.2-2nd 13.26 Greg Smith David
4. 13.97 13.75 14.07 Mike Calhoun Nativity
5. 14.04 Ht.2-3rd 14.13 Tom Messina Jos/Rob
6. 14.13 Ht.2-4th 13.92 Steve Furtek Albert
7. 13.66 -C 13.97 14.12 Drew Keogh David
8. 13.92 -C 14.22 13.85 Dan McKevitt Jos/Rob

Novice Boys 200 Meter Dash - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 31.69 Dillon Pierce Alphonsus
2. 31.71 Zack Zanneti OLHC
3. 32.55 Mark Dougherty Albert
4. 32.62 Ryan Winslow Alphonsus
5. 32.66 Dan Knott OLGC
6. 32.71 Drew Sauritch Vincent
7. 33.26 Chris Wanner Jos/Rob
8. 33.65 Joe Lavalle David

Minor Boys 200 Meter Dash - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 27.36 Kevin Shaw OLGC
2. 27.96 Colin Drummond Alphonsus
3. 28.80 Tyler Dougherty Jos/Rob
4. 28.99 Brendan Adams OLGC
5. 29.93 James Donelly Vincent
6. 30.20 Zach Clifford Cyril
7. 30.29 Bobby Davies Albert
8. 31.01 Kevin Braun Ambler

Cadet Boys 200 Meter Dash - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 26.18 Ryan Patrick Nativity
2. 27.64 Greg Smith David
3. 27.83 Greg Borgmann Nativity
4. 27.87 Rob McCabe Albert
5. 28.15 Drew Keogh David
6. 28.65 John Costanzo Ambler
7. 28.73 James Grobaker Ambler
8. 29.14 Conor Watanabe Jos/Rob

Novice Boys 400 Meter Dash - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 1:10.86 Nick Stenderowicz Nativity
2. 1:11.71 Ryan Winslow Alphonsus
3. 1:13.97 PJ Succi Jos/Rob
4. 1:16.48 Devin Dodge Albert
5. 1:17.04 Liam Harrison Alphonsus
6. 1:17.96 Karl Leisch Catherine
7. 1:18.21 Brendan Nessel Nativity
8. 1:20.46 Dan Knott OLGC

Minor Boys 400 Meter Dash - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. :59.90 Macey Watson OLHC
2. 1:01.26 Colin Drummond Alphonsus
3. 1:03.37 Bruce Clift OLHC
4. 1:04.44 Brendan Adams OLGC
5. 1:08.74 Seamus Cole OLGC
6. 1:08.96 Doug Macrone Jos/Rob
7. 1:11.21 Zack Clifford Cyril
8. 1:11.37 Ryan McMullin Nativity

Cadet Boys 400 Meter Dash - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. :59.03 Ryan Patrick Nativity
2. 1:01.65 Tom O'Kane Alphonsus
3. 1:02.44 Matt Devinney OLGC
4. 1:02.48 John Costanzo Ambler
5. 1:03.16 Craig McDonald Nativity
6. 1:03.18 Steve Furtek Albert
7. 1:04.87 Tom Messina Jos/Rob
8. 1:04.97 Ryan Ansel Alphonsus

Novice Boys 800 Meter Run - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 2:47.22 Zach Zanetti OLHC
2. 2:47.41 Paul Gennaro OLHC
3. 2:50.25 Brendan Nessel Nativity
4. 2:51.77 Nick Stenderowicz Nativity
5. 2:54.83 Dan Walsh Jos/Rob
6. 2:57.63 Eamon Harrison Alphonsus
7. 3:02.02 Devin Dodge Albert
8. 3:04.21 Liam Harrison Alphonsus

Minor Boys 800 Meter Run - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 2:20.66 Ian Smith Alphonsus
2. 2:22.92 Kevin Murt OLGC
3. 2:25.22 Sean Quinn Alphonsus
4. 2:27.39 Brian Wolff Alphonsus
5. 2:35.86 Andrew Bernardo Jos/Rob
6. 2:37.41 Tim Merlini OLHC
7. 2:37.66 David Cinque Albert
8. 2:42.65 Chris Montague Catherine

Cadet Boys 800 Meter Run - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 2:25.71 Matt Devinney OLGC
2. 2:25.96 Greg Borgmann Nativity
3. 2:26.97 Tom O'Kane Alphonsus
4. 2:31.68 Jack Kennedy Catherine
5. 2:32.08 Matt Lorenzo Alphonsus
6. 2:32.46 Craig McDonald Nativity
7. 2:35.65 Kevin Maguire Catherine
8. 2:38.05 Andy Hutchinson Jos/Rob

Novice Boys 1600 Meter Run - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 6:05.18 Paul Gennaro OLHC
2. 6:08.32 Eamon Harrison Alphonsus
3. 6:19.28 Dan Alexander OLGC
4. 6:19.67 Scott MacKinley Alphonsus
5. 6:32.22 Gregg Frasch Jos/Rob
6. 6:34.67 Devin Dodge Albert
7. 6:41.78 Ryan McIntyre Nativity
8. 6:48.09 Bryn D'Andrea Alphonsus

Minor Boys 1600 Meter Run - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 5:09.75 *** Shawn Quinn Alphonsus
2. 5:13.22 Kevin Murt OLGC
3. 5:16.26 Ian Smith Alphonsus
4. 5:37.55 Brian Wolff Alphonsus
5. 5:48.76 Chris Montague Catherine
6. 5:56.53 Kevin McClernand OLHC
7. 5:57.97 Mike McEldrew Catherine
8. 5:58.34 Matt Alexander OLGC
*** New Region 11 Record, betters 5:13.12 by Kevin Davis (Catherine), 2002

Cadet Boys 1600 Meter Run - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 5:27.21 Jack Kennedy Catherine
2. 5:28.22 Bob Landgraf OLHC
3. 5:28.81 Matt Lorenzo Alphonsus
4. 5:28.99 Kevin Maguire Catherine
5. 5:39.18 Tommy Doyle Nativity
6. 5:46.78 Connor Kealey OLGC
7. 5:48.12 Connor Haneman Nativity
8. 5:58.81 Nicholas Moffa Nativity

Novice Boys Long Jump - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 13' 5.5" Dillon Pierce Alphonsus
2. 12' 5" Ryan Winslow Alphonsus
3. 11' 6" PJ Succi Jos/Rob
4. 11' 2" Joey Lavalle David
5. 10' 9" Dan Alexander OLGC
6. 10' 4.5 " Nick Seigel Cyril
7. 10' 4" Timothy Deley Cyril
8. 10' 3.5" Jeffrey McDonald Nativity

Minor Boys Long Jump - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 14' 9.5" Macey Watson OLHC
2. 14' 4" Kevin Murt OLGC
3. 14' 1" Kevin Shaw OLGC
4. 13' 7" Brian O'Grady Nativity
5. 13' 3" James Messina Jos/Rob
6. 12' 7" Doug Macrone Jos/Rob
7. 12' 5" Ryan Calhoun Nativity
8. 12' 4.5" Sean Bradley Albert

Cadet Boys Long Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 16' 7.75" Ryan Patrick Nativity
2. 15' 4.5" Michael Calhoun Nativity
3. 14' 3" Andy Hutchinson Jos/Rob
4. 14' 2" Rob McCabe Albert
5. 14' 1" Shane Pierce Alphonsus
6. 14' 0.5" Eddie Lomax OLHC
7. 13' 9.75" James Grobaker Ambler
8. 13' 7.25" John Costanzo Ambler

Novice Boys Shot Put - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 28' 2.5" Frank Taylor Nativity
2. 24' 6" John Luskin Ambler
3. 24' 5.5" Dillon Pierce Alphonsus
4. 21' 8" Ryan Pospisil OLHC
5. 21' 4.5" Jeffrey McDonald Nativity
6. 21' 4" Chris Wanner Jos/Rob
7. 20' 6.5" Liam Harrison Alphonsus
8. 20' 3.5" Nick Seigel Cyril

Minor Boys Shot Put - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 37' 9.5" Bruce Clift OLHC
2. 36' 10" Brian O'Grady Nativity
3. 30' 5" James Donnely Vincent
4. 29' 10" Kevin Braun Ambler
5. 28' 4" Kevin Finnegan Jos/Rob
6. 26' 1" David Cinque Albert
7. 25' 10" Ryan Bernard Hilary
8. 24' 11.5" Peter Knowles Ambler

Cadet Boys Shot Put - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 35' 3" Michael Tate Nativity
2. 34' 10.5" Brendan McCoy Bosco
3. 34' 6.5" Steve Cook OLHC
4. 33' 8.5" Greg Borgmann Nativity
5. 33' 7" Greg Smith David
6. 32' 7" Dan McKevitt Jos/Rob
7. 30' 9" Paul McGee Bosco
8. 30' 3.5" Shane Pierce Alphonsus

Novice Boys High Jump - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 3' 10" Mark Dougherty Albert
2. 3' 10" - J Liam Harrison Alphonsus
3. 3' 10" - J Drew Sauritch Vincent
4. 3' 8" Eamon Harrison Alphonsus

Minor Boys High Jump - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 4' 10" *** Ian Smith Alphonsus
2. 4' 8" Colin Drummond Alphonsus
3. 4' 4" Shawn Quinn Alphonsus
4. 4' 4" - J Mike Trodden Jos/Rob
5. 4' 2" David Cinque Albert
6. 4' 2" - J Joe Leporace OLHC
7. 4' 2" - J Dan Wallace Albert
8. 4' 0" Brian O'Grady Nativity
*** New Region 11 Record, betters 4' 9" by Ian Smith (Alphonsus), 2004

Cadet Boys High Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 5' 7" *** Greg Smith David
2. 4' 10" Jack Hollingsworth Alphonsus
T-3. 4' 6" Greg Borgmann Nativity
T-3. 4' 6" Steve Cook OLHC
5. 4' 6" - J Bob Landgraf OLHC
6. 4' 4" Michael Calhoun Nativity
7. 4' 4" - J Ed Lomax OLHC
8. 4' 4" - J Kevin Knox David
*** New Region 11 Record, betters 5' 2" by Mike McCoy (Catherine), 2001

Cadet Boys Triple Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 30' 6.75" Andy Hutchinson Jos/Rob
2. 27' 8.75" Connor Haneman Nativity
3. 27' 6.75" Gerald Campi Nativity
4. 26' 5" Paul McGee Bosco
5. 26' 3" Robert McIntyre Nativity
6. 25' 10" James Grobaker Ambler
7. 25' 3.5" Brendan McCoy Bosco
8. 25' 1.25" John Costanzo Ambler

Novice Boys 4 x 100 Meter Relay - Ages 9-10
Place Time Parish Names
1. 1:03.22 St. Joseph -
St. Robert
Chris Wanner, Dan Walsh,
Ryan Troy, PJ Succi
2. 1:06.82 St. Vincent dePaul Drew Sauritch, James Harding,
Jake Didio, Julian Aspite
3. 1:09.21 St. Alphonsus Charles Moran, Alfredo Giannaccari,
Ricky Fabrizio, Austin Bauersmith
4. 1:14.32 Nativity
of Our Lord
Ian Briggs, Andrew Hartman,
Douglas O'Hara, Sean Jordan
5. 1:15.94 St. John Bosco Nick Neopolitan, Evan Walsh,
Tyler Celline, Matthew Ballasey

Minor Boys 4 x 100 Meter Relay - Ages 11-12
Place Time Parish Names
1. :55.64 *** Our Lady Help
of Christians
Bruce Clift, Tim Merlini,
Kevin McClernand, Macey Watson
2. :56.12 St. Joseph -
St. Robert
Tyler Dougherty, Doug Macrone,
James Messina, Andrew Bernardo
3. :59.34 Nativity
of Our Lord
Sean Cain, Ryan McMullin,
Colin O'Hara, Ryan Joyce
4. 1:00.13 Our Lady
of Good Counsel
Seamus Cole, Chris Matthews,
Patrick Muldering, Brendan Adams
5. 1:01.92 St. Albert
the Great
Sean Bradley, Casey Mackell,
Logan McGuigan, Joe Leporace
6. 1:02.60 St. Alphonsus David Hitchings, Beau Jones,
Colin Morris, Mike Bennett
*** New Region 11 Record, betters :55.72 by St. David, 1990

Cadet Boys 4 x 100 Meter Relay - Ages 13-14
Place Time Parish Names
1. :55.10 Nativity
of Our Lord
Craig McDonald, Gerald Campi,
Michael Calhoun, Anthony Moffa
2. :55.94 St. Alphonsus Matt Lorenzo, Jack Hollingsworth,
Shane Pierce, Nick Rizzuto
3. :56.14 St. Joseph -
St. Robert
Dan McKevitt, Conor Wantanbe,
Tom Messina, Ryan Wanner
4. :58.48 Our Lady
of Good Counsel
Alex Kenney, Thomas Vellner,
Robert Baldassarre, Matthew Devinney

Boys Open 4 x 800 Meter Relay
Place Time Parish Names
1. 10:42.01 *** St. Joseph -
St. Robert
Dan Walsh, Andrew Bernardo,
Andy Hutchinson, Will Farrell
2. 10:48.96 Our Lady Help
of Christians
Zach Zanetti, Tim Merlini,
Bob Landgraf, Kevin McClernand
3. 11:10.66 Nativity
of Our Lord
Brendan Nessel, Connor Planinshek,
Robert McIntyre, Craig McDonald
4. 11:13.08 Our Lady
of Good Counsel
Daniel DiMascia, Patrick Muldering,
Connor Kealey, Matthew Devinney
5. 11:59.13 St. Alphonsus Thomas D'Andrea, Brian Wall,
Tom McParland, Kevin Quinn
*** New Region 11 Record, betters 10:45.57 by OLGC, 2003

Posted: 5-15-05
Most Recent Update: 5-21-05
E-Mail: Brokans@aol.com