2005 GIRLS REGION 11 CYO TRACK CHAMPIONSHIPS
Archdiocese of Philadelphia
www.region11cyo.org/track.html
May 7, 2005 -- Upper Dublin High School


Girls Team Overall Championship
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
141.5 points
113
112.5
108
85
79
69
67
58
32
14
13
3
Nativity of Our Lord
Our Lady of Good Counsel
St. Alphonsus
St. Albert the Great
St. Hilary of Poitiers
St. Joseph / St. Robert
St. Catherine of Siena
Ambler Catholic
Our Lady Help of Christians
St. Vincent dePaul
St. David
St. Cyril of Jerusalem
St. John Bosco

Girls Team Division Champions

1.
T-2.
T-2.
Novice Girls
45 points
40
40
(Ages 9-10)
St. Alphonsus
St. Albert the Great
Nativity of Our Lord

1.
2.
T-3.
T-3.
Minor Girls
62 points
42
37
37
(Ages 11-12)
St. Albert the Great
Nativity of Our Lord
St. Catherine of Siena
Our Lady of Good Counsel

1.
2.
3.
Cadet Girls
70 points
55.5
53
(Ages 13-14)
St. Hilary of Poitiers
Nativity of Our Lord
Ambler Catholic

Novice Girls 100 Meter Dash - Ages 9-10
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 15.44 15.24 15.57 Courtney Michaels Alphonsus
2. 15.72 15.49 15.79 Sarah Hengy Nativity
3. 16.01 15.76 17.00 Jessica Miller David
4. 16.03 15.61 16.01 Erin Keen Vincent
5. 16.06 15.91 16.25 Guili Frendak Jos/Rob
6. 16.17 15.76 17.12 Jenn Horner Cyril
7. 16.16 16.81 Ryan Noe Alphonsus
8. 16.32 16.46 Maddie Napierkowski OLHC

Minor Girls 100 Meter Dash - Ages 11-12
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 14.34 14.59 14.49 Megan Patrick Nativity
2. 14.50 14.61 14.47 Grace Mirack Nativity
3. 14.53 14.56 14.73 Kellie Foley OLGC
4. 14.71 15.48 15.62 Sarah Bostwick Catherine
5. 14.94 15.38 15.21 Rebecca Whitlock Catherine
6. 15.09 15.47 15.76 Kelsey Celline Bosco
7. 15.49 15.45 Theresa Marsden OLHC
8. 15.78 15.56 Laura Dlugosz Hilary

Cadet Girls 100 Meter Dash - Ages 13-14
Place Finals Semis Prelim Name Parish
1. 13.81 14.07 14.15 Christina Erickson Hilary
2. 13.84 14.12 14.67 Brigid Walker Hilary
3. 14.49 13.62 14.44 Tess Manning Hilary
4. 14.70 13.77 14.78 Caitlin McAfee Nativity
5. 14.75 13.72 14.54 Jamie Morgan Alphonsus
6. 15.03 13.76 14.89 Jackie Michel Nativity
7. 13.95 15.71 Katherine Knott OLGC
8. 14.24 15.32 Paula Hill Albert

Novice Girls 200 Meter Dash - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 31.92 Courtney Michaels Alphonsus
2. 33.32 Erin Keen Vincent
3. 33.42 Jenny Horner Cyril
4. 33.57 Sarah Hengy Nativity
5. 33.92 Jessica Miller David
6. 33.93 Ryan Noe Alphonsus
7. 34.43 Guili Frendak Jos/Rob
8. 34.50 Maddie Napierkowski OLHC

Minor Girls 200 Meter Dash - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 29.43 Alex Zanetti OLHC
2. 29.63 Grace Mirack Nativity
3. 29.66 Michaela McCrudden Alphonsus
4. 30.17 Kellie Foley OLGC
5. 30.49 Tori Perri Albert
6. 30.59 Kerri McClay OLGC
7. 30.67 Megan Patrick Nativity
8. 30.72 Kelsey Celline Bosco

Cadet Girls 200 Meter Dash - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 28.01 Christina Erickson Hilary
2. 28.75 Brigid Walker Hilary
3. 29.16 Colleen Gilmore OLHC
4. 29.49 Tess Manning Hilary
5. 29.71 Jackie Michel Nativity
6. 29.76 Caitlyn McAfee Nativity
7. 30.35 Kathryn McGovern Jos/Rob
8. 30.39 Kathryn Knott OLGC

Novice Girls 400 Meter Dash - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 1:15.39 Katherine Burker Vincent
2. 1:15.93 Kim Lorditch Jos/Rob
3. 1:16.83 Jennie Horner Cyril
4. 1:17.76 Taylor Kahny Alphonsus
5. 1:18.08 Sarah Hengy Nativity
6. 1:18.57 Katie Conville Nativity
7. 1:18.81 Erica Heenan Cyril
8. 1:19.35 Cassidy Herold Catherine

Minor Girls 400 Meter Dash - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 1:07.46 Kerri McClay OLGC
2. 1:07.83 Kellie Foley OLGC
3. 1:09.24 Grace Mirack Nativity
4. 1:09.72 Marisa Ferguson Alphonsus
5. 1:09.80 Kelsey Celline Bosco
6. 1:10.62 Maura Weber Catherine
7. 1:10.99 Megan Patrick Nativity
8. 1:11.09 Rebecca Whitlock Catherine

Cadet Girls 400 Meter Dash - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 1:02.84 Elle Hagedorn Ambler
2. 1:05.64 Christina Erickson Hilary
3. 1:05.85 Brigid Walker Hilary
4. 1:06.40 Jackie Michel Nativity
5. 1:08.06 Amanda Ervin OLGC
6. 1:08.42 Kelsey Sheehan Jos/Rob
7. 1:08.59 Brittany Repici Catherine
8. 1:10.52 Lindsay Alexander OLGC

Novice Girls 800 Meter Run - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 2:55.89 Talia Shaw OLGC
2. 2:57.89 Katherine Burker Vincent
3. 3:01.04 Danielle Leporace OLHC
4. 3:04.21 Patricia Hoffman Nativity
5. 3:05.48 Taylor Kahny Alphonsus
6. 3:07.17 Jessica Cosenza Nativity
7. 3:08.27 Molly Davies Albert
8. 3:09.07 Katie Conville Nativity

Minor Girls 800 Meter Run - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 2:31.01 Tori Perri Albert
2. 2:42.42 Mary Ellen Kennedy Catherine
3. 2:44.10 Lizzie Barrett Hilary
4. 2:46.93 Regina Wilson OLGC
5. 2:48.48 Alex Zanetti OLHC
6. 2:48.97 Kelly Broadbent Alphonsus
7. 2:52.44 Caitlin Vanleer Nativity
8. 2:52.99 Laura Pospisil OLHC

Cadet Girls 800 Meter Run - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 2:25.69 Colleen Gilmore OLHC
2. 2:43.40 Amanda Ervin OLGC
3. 2:45.68 Grace Foster Catherine
4. 2:47.07 Emma Pacheco Alphonsus
5. 2:47.36 Kelsey Sheehan Jos/Rob
6. 2:49.87 Laura Krotowski Nativity
7. 2:53.34 Nicole Rossetti Nativity
8. 2:53.73 Emily Wachowski Nativity

Novice Girls 1600 Meter Run - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 6:15.74 Talia Shaw OLGC
2. 6:37.04 Sarah Leonard OLGC
3. 6:38.50 Kelsey Robins Alphonsus
4. 6:44.47 Jessica Cosenza Nativity
5. 6:44.80 Megan McCabe Jos/Rob
6. 6:45.05 Patricia Hoffman Nativity
7. 6:53.80 Molly Davies Albert
8. 7:00.27 Jessica Malone Alphonsus

Minor Girls 1600 Meter Run - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 5:36.08 Tori Perri Albert
2. 5:50.32 Caitlin Vanleer Nativity
3. 5:50.59 Liz Barrett Hilary
4. 5:58.80 Mary Ellen Kennedy Catherine
5. 6:00.58 Michaela McCrudden Alphonsus
6. 6:01.81 Katie Gallagher Hilary
7. 6:05.25 Kelly Broadbent Alphonsus
8. 6:14.93 Amanda Watts OLGC

Cadet Girls 1600 Meter Run - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 5:59.82 Grace Foster Catherine
2. 6:13.74 Emma Pacheco Alphonsus
3. 6:18.90 Karla Beebie OLGC
4. 6:28.44 Emily Wachowski Nativity
5. 6:32.05 Nicole Rossetti Nativity
6. 7:16.44 Jessica Trodden Jos/Rob
7. 8:26.17 Kelsey Abel Nativity

Novice Girls Long Jump - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 10' 11" Marissa Gleason Albert
2. 10' 10" Talia Shaw OLGC
3. 10' 9" Jessica Miller David
4. 10' 4" Megan McCabe Jos/Rob
5. 10' 3" Shannon Dougherty Jos/Rob
6. 10' 2.25" Kiernan McCloskey Alphonsus
7. 10' 1" Courtney Michaels Alphonsus
8. 9' 11.75" Cassidy Herold Catherine

Minor Girls Long Jump - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 13' 3.5" Maura Weber Catherine
2. 12' 4" Emily Maher Albert
3. 12' 4" - J Nicole Dougherty Albert
4. 11' 10" Kerri McClay OLGC
5. 11' 10" - J Mary Duff Albert
6. 11' 2" Alise McNutt Alphonsus
7. 11' 1" Taylor Givnish OLHC
8. 11' 0" Caitlin Vanleer Nativity

Cadet Girls Long Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 15' 8" *** Elle Hagedorn Ambler
2. 13' 2.75" Brittany Repici Catherine
3. 12' 5.5" Laura Krotowski Nativity
4. 12' 1.75" Priscilla Donnalley Alphonsus
5. 12' 1" Jamie Morgan Alphonsus
6. 11' 10.75" Bernadette Thornton Ambler
7. 11' 9.5" Selena Hengy Nativity
8. 11' 8.75" Kathryn McGovern Jos/Rob
*** New Region 11 Record, betters 15' 6" by Griffin (Vincent), 1987

Novice Girls Shot Put - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 18' 9.5" Kelsey Stanley Jos/Rob
2. 18' 1" Briana Donchez Nativity
3. 17' 11.25" Jenna Beck Nativity
4. 17' 8.75" Kelsey Robins Alphonsus
5. 17' 3" Jessica Alpuche Ambler
6. 17' 2" Courtney Michaels Alphonsus
7. 17' 0.25" Shannon Stoltz Albert
8. 16' 5" Maura Glemser Jos/Rob

Minor Girls Shot Put - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 25' 0.5" Jennifer Whelan Jos/Rob
2. 24' 7.5" Rachael Compton Albert
3. 23' 10" Caroline Sweeney Ambler
4. 23' 10" - J Alex Fitzgerald Jos/Rob
5. 23' 7" Nicole Dougherty Albert
6. 23' 5.5" Noreen Forkin Hilary
7. 22' 7.5" Lizzie Barrett Hilary
8. 21' 8" Moira Sweeney Ambler

Cadet Girls Shot Put - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 31' 3.5" Lindsay Alexander OLGC
2. 28' 11" Caitlin McAfee Nativity
3. 27' 5" Jaclyn Rossetti Nativity
4. 26' 5.5" Melissa Alpuche Ambler
5. 25' 9.5" Danielle Luskin Ambler
6. 25' 7" Katie Devlin Nativity
7. 25' 2" Bernadette Thornton Ambler
8. 25' 1" Kathryn McGovern Jos/Rob

Novice Girls High Jump - Ages 9-10
Place Time Name Parish
1. 3' 7" Dana Cinque Albert
2. 3' 4" Marissa Gleason Albert
3. 3' 2" Mary Kate Brokans Ambler
4. 3' 0" Shannon Stoltz Albert

Minor Girls High Jump - Ages 11-12
Place Time Name Parish
1. 4' 4" Michaela McCrudden Alphonsus
2. 4' 0" Kim Lindinger Albert
3. 3' 10" Alise McNutt Alphonsus
4. 3' 10" - J Nicole Dougherty Albert
5. 3' 6" Chelsey Taylor Nativity
6. 3' 4" Mary McGinty Jos/Rob

Cadet Girls High Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 4' 10" *** Elle Hagedorn Ambler
2. 4' 4" Brittany Repici Catherine
T-3. 4' 0" Priscilla Donnalley Alphonsus
T-3. 4' 0" Tori Gillespie Albert
T-5. 3' 8" Jaclyn Rossetti Nativity
T-5. 3' 8" Kathleen Speese Alphonsus
7. 3' 6" Fallon O'Hara Nativity
*** New Region 11 Record, betters 4' 8" by Katie Hagedorn (Ambler), 2002

Cadet Girls Triple Jump - Ages 13-14
Place Time Name Parish
1. 29' 7.5" *** Elle Hagedorn Ambler
2. 26' 7.5" Kathryn McGovern Jos/Rob
3. 25' 11.25" Bernadette Thornton Ambler
4. 25' 4.5" Morgan McMullin Nativity
5. 23' 9" Selena Hengy Nativity
6. 23' 0.75" Emma Pacheco Alphonsus
7. 21' 11" Kelsey Abel Nativity
8. 21' 2.75" Marissa Gaab Ambler
*** New Region 11 Record, betters 29' 6.5" by Katie Hagedorn (Ambler), 2002

Novice Girls 4 x 100 Meter Relay - Ages 9-10
Place Time Parish Names
1. 1:03.37 St. Joseph -
St. Robert
Shannon Dougherty, Maura Glemser,
Giuli Frendak, Kim Lorditch
2. 1:06.16 St. Albert
the Great
Jessica Kouch, Halie Andalis,
Ashley Hassett, Marissa Gleason
3. 1:06.35 St. Alphonsus Julia Rizzuto, Ryann Noe,
Kelsey Robbins, Alyssa Maida
4. 1:07.66 Our Lady Help
of Christians
Maddie Napierkowski, Laura Givnish,
Sophia DiCamillo, Danielle Leporace
5. 1:10.10 St Vincent dePaul Erin Keen, Katherine Burker,
Courtney Titus, Natalie Maher
6. 1:10.64 Nativity
of Our Lord
Kathryn Hoffman, Jessica Consenza,
Briana Donchez, Carly Borell

Minor Girls 4 x 100 Meter Relay - Ages 11-12
Place Time Parish Names
1. 1:01.24 Our Lady Help
of Christians
Taylor Givnish, Olivia Leporace,
Theresa Marsden, Darcy McLaughlin
2. 1:02.04 St. Catherine
of Siena
Rebecca Whitlock, Erica Luczakowsky,
Julie Reago, Sarah Bostwick
3. 1:03.80 St. Joseph -
St. Robert
Emily Abecasis, Maddie DiBruno,
Jennifer Whelan, Emma Farrell
4. 1:04.03 St. Alphonsus Alexandra Farris, Madeline Scarcelli,
Katie Princivalle, Marisa Ferguson
5. 1:04.20 St. Albert
the Great
Annamarie Everman, Miranda Rafferty,
Emily Maher, Moira McEntee
6. 1:04.77 St. Hilary
of Poitiers
Holly McGarrity, Maura Rossi,
Bridget Drumm, Laura Dlugosz

Cadet Girls 4 x 100 Meter Relay - Ages 13-14
Place Time Parish Names
1. 56.20 St. Hilary
of Poitiers
Christina Erickson, Erika Dlugosz,
Tess Manning, Brigid Walker
2. 57.37 Nativity
of Our Lord
Laura Krotowski, Caitlin McAfee,
Morgan McMullin, Jackie Michel
3. 59.24 Our Lady
of Good Counsel
Caitlyn Bendig, Sarah Grant,
Amanda Ervin, Kathryn Knott
4. 1:00.16 St. Alphonsus Priscilla Donnalley, Jamie Morgan,
Emma Pacheco, Kathleen Speese
5. 1:02.74 St. Joseph -
St. Robert
Kelsey Sheehan, Kaitlynn Uttermark,
Elizabeth Frasch, Jessica Trodden
6. 1:03.58 St. Albert
the Great
Paula Hill, Tori Gillespie,
Danielle Moffett, Mary Kate McHale

Girls Open 4 x 800 Meter Relay
Place Time Parish Names
1. 11:18.87 Our Lady Help
of Christians
Danielle Leporace, Laura Pospisil,
Colleen Gilmore, Alex Zanetti
2. 11:52.45 Our Lady
of Good Counsel
Deanna Stephens, Regina Wilson,
Amanda Ervin, Erica Friend
3. 11:56.95 St. Joseph -
St. Robert
Maura Glemser, Emily Abecasis,
Kelsey Sheehan, Kim Lorditch
4. 12:03.83 Nativity
of Our Lord
Katie Conville, Emily Sims,
Selena Hengy, Morgan McMullin
5. 12:31.89 St. Alphonsus Kiernan McCloskey, Ellie O'Kane,
Jackelyn Rockwood, Alexandria Farris

Posted: 5-13-05
Most Recent Update: 5-17-05
E-Mail: Brokans@aol.com